გაკვეთილის მთავარი თემა
|
უფლებები და თავისუფლებები
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზისო.IX კლასი.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
28 მოსწავლე.ინკლუზიური არა.
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მნიშვნელოვანია და აქტუალურია,რადგან ბავშვებს
გავაცნოთ ადამიანის უფლებები
და თავისუფლებები,რომელიც დასჭირდებათ
ყოველდღიურ ცხოვრებაში
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
მიზანი: 1. მოქ.X.2მოსწავლეები გაეცნობიან ადამიანის
უფლებებს,მის კლასიფიკაციას,შეზღუდულ და აფსოლიტურ უფლებებს.
2..მოქ.X.1მოსწავლეები სწავლობენ
განსხვავებას უფლებებსა და თავისუფლებებს შორის.
·
3.მოქ.X.1
მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს მოქალაქეების როლი ქვეყნის დემოკრატიაში·
შედეგები: 1.მოსწავლეებს შეუძლიათ
ადამიანის უფლებების კლასიპიკაცია.
·
2, მოსწავლეებს შეუძლიათ
უფლებებისა და თავისუფლებების განსხვავება.
·
3.მოსწავლეს შეუძლია
შეადაროს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს;
·
|
წინასწარი ცოდნა
|
ზოგადად იციან უფლება-მოვალეობებზე.
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
სამოქალაქო განათლება.აქტივობები.ინდივიდუალური შეფასება.
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
კომპიუტერი(პრეზენტაციისთვის.)დაფა,ცარცი,წიგნი,რვეული,კალამი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1 ფაზა:გამოწვევა.
ასოციაციის რუკა(უფლებები),ბავშვები ჩამოთვლიან
რა უფლებები იციან. ყველა პასუხი
მივიღე და ჩავწერე.5წ.
2 ფაზა: ახალი ცოდნის მიწოდება. მინი ლექცია
და პრეზენტაცია(თვალსაჩინეობისთვის)
აქტივობ1..წავიკითხე კაზუსები ადამიანის
უფლებების დარღვევის შესახებ,მოსწავლეები პასუხობენ
ადამიანის რომელი უფლებები
დაირღვა.აქტივობა 2.მუშაობა წყვილებში.დავურიგე კაზუსები. განვიხილეთ წყვილებში.25 წუთი.
3 ფაზა. რეფლექსია: შეჯამება
გავაკეთე 3.2.1. მეთოდით.5წუთი.
·
საშინაო დავალება:წიგნში შესაბამისი
პარაგრაფი.დავალება შეადაროს საქართველოს კონსტიტუციაში მოცემული
ადამიანის უფლებები და თავისუფლებები ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს; ამოიწეროს თანხვდრა
და განსხვავება.
·
შეფასება 5წ.
|
გაკვეთილის გეგმები
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий